26 Mayıs 2008 Pazartesi

Açlık, kan şekeri düşmesini tetikliyor

BURSA - Kan şekeri düşmesi, aşırı halsizlik, fenalık hissi, kendini kötü hissetme, bitkinlik ve zihnin bulanmasının ardından gelen soğuk terleme ile kendini gösteriyor.Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Klinik Şefi Doç . Dr. Sedat Demir , kan şekeri düşüklüğünün, yükselmesinden daha tehlikeli bir durum olduğunu söyledi. Kan şekeri düşmesinin, diyabet hastalarında görülebileceği gibi, sağlıklı insanlarda da ortaya çıkabildiğini belirten Demir, şunları kaydetti:

`Diyabet hastalarında fazla miktarda şeker düşürücü ilaç kullanıldığında ortaya çıkan kan şekerinin düşmesi, sağlıklı insanlarda uzun süren açlıklar, yeterli sıvı alınamadığı zaman görülebilir. Genellikle aşırı halsizlik, fenalık hissi, kendini kötü hissetme, bitkinlik ve zihnin bulanmasının ardından gelen soğuk terleme ile ortaya çıkar. Kan şekeri düşmesi hızlı ilerlerse, arkasından şok gelebilir, beyin dokusunda ciddi tahribatlar oluşabilir. Kan şekeri düşüklüğüne en basit çözüm, ağızdan birkaç kesme şeker vermek veya şekerli şerbet içirmektir.”

Demir, kan şekeri düşmesinin, oruç nedeniyle ramazan ayında sık rastlanan bir durum olduğuna işaret ederek, `Kan şekeri düşmesi, beslenmesine dikkat etmeyen ve sahura kalkmayanlarda sık rastlanır” dedi.

Hiç yorum yok: